Čo môžem robiť v Slovinku? Najlepšie nápady.

Slovinsko je mimoriadne pôvabná krajina na Balkáne. Susedí s Rakúskom, Chorvátskom, Maďarskom a Talianskom, ktoré patria medzi najobľúbenejšie krajiny poľských turistov. O krok za nimi však rozhodne nie je ani Slovinsko – každý si nájde to svoje. Môžu to byť úchvatné hory, oblasti bohaté na jedinečné jazerá a údolia alebo teplé Jadranské more.

Slovinské mestá – s hlavným mestom Ľubľana v popredí – tiež predstavujú jedinečnú architektonickú a historickú hodnotu. Jedným slovom, v Slovinsku sa nemôžete nudiť!

Najlepšie nápady na dovolenku v Slovinsku – príroda

Vďaka prístupu do hôr a mora ponúka Slovinsko množstvo atrakcií pre každého. Okrem štandardných spôsobov trávenia voľného času však môžete vyskúšať aj niečo nové. Jedným z takýchto nápadov môže byť rafting na alpskej rieke.

Aj keď sa to môže zdať ako dobrodružstvo len pre ľudí s oceľovými nervami, pravda je úplne iná. Vďaka početným raftovým trasám si tento šport môže užiť každý člen rodiny, dokonca aj najmladší. Jednou z najzaujímavejších lokalít je Rafting Soča.

Soča je rieka, ktorá tečie v západnej časti Slovinska na hraniciach s Talianskom. Vyteká z Julských Álp, vybudovaných z vápenca. Tieto horniny sú náchylné na topenie vodou, a preto sa krajina tejto časti krajiny za tisíce rokov výrazne zmenila – pohoria pretínajú hlboké kaňony, čarovné jaskyne a dlhé údolia, na brehoch obrovské balvany. Voda má vďaka krasu charakteristickú zelenkastú farbu.

Rafting Soča je ideálnym miestom na oddych pre celú rodinu. Ponuka Hydromania uspokojí aj skúsenejších amatérov. Presvedčte sa sami a vyberte si trasu sami.

Výlety v Alpách

Hoci sú Alpy spojené skôr s ich švajčiarskou, rakúskou či francúzskou časťou, v Slovinsku sú aj vysoké vrchy, ktoré patria do tohto pohoria. Najvyšší z nich je Triglav. Je to symbol krajiny, o čom svedčí aj jeho začlenenie do štátneho znaku a na vlajku Slovinska. Týči sa do výšky 2 864 m n.

Triglav je aj názov jediného národného parku v Slovinsku. Je chránený početnými druhmi vysokohorskej flóry a fauny. Spomedzi nich treba spomenúť svište, medveďa hnedého, tetrova hlucháňa a plesnivca.

Ľubľana – hlavné mesto Slovinska

Ľubľana je úžasné mesto. Po zemetrasení v roku 1895 ho z veľkej časti prestaval jeden architekt, Jože Plečnik. Z jeho rúk vznikli také stavby ako Tri mosty, Národná a Univerzitná knižnica či tržnice.

Mesto nadchne svojou krásou a množstvom pamiatok. V porovnaní so západoeurópskymi metropolami sa to môže zdať málo, no na honosnosti a kráse to rozhodne neuberá. Medzi slávnych ľudí spojených s Ľubľanou patrí Slavoj Žižek, slávny filozof a sociológ.

Jadranské more – iná tvár Slovinska

Keď sme si po návšteve Ľubľany vydýchli a Rafting Soča nám pri rodinnom stole priniesol množstvo dojmov a príbehov, oplatí sa ísť aj k Jadranskému moru. Pomerne málo pláží je kamenistých, vďaka čomu voda nadchne svojou priehľadnosťou, čo si určite prídu na svoje aj fanúšikovia potápania.

Mesto Piran možno nazvať perlou slovinského Jadranu. Nachádza sa na rovnomennom polostrove, odvážne otočený k moru. Domy, typické pre stredomorské krajiny, sú vyrobené z bieleho kameňa, ktorý v kombinácii s červenými dlaždicami vytvára úžasnú a pozoruhodnú krajinu. Atmosféra tohto mestečka určite osloví ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť ďaleko od najobľúbenejších letovísk.

Zhrnutie

Slovinsko je očarujúca krajina s množstvom atrakcií, ktoré potešia každého. Čas môžete stráviť v prírode (rafting Soča, výlety do Álp, jadranské pláže) a v zaujímavých mestách. To všetko robí zo Slovenska krajinu, ktorú sa oplatí navštíviť. A čo ťa presviedča? Alpy, more alebo rafting? Vyberte si niečo pre seba a vydajte sa na cestu!

tristate