Investovanie do farmaceutických firiem môže byť veľmi zaujímavé!

Štáty Severnej Ameriky, Európy a Ázie každoročne vyčleňujú miliardy dolárov na vývoj nových liekov, vakcín a všeobecne na rozvoj farmakológie. Náklady na zdravotnú starostlivosť tvoria až 8 – 9 % svetového HDP a 60 % z celkových dotácií ide do sektora farmakológie.

Vakcíny, lieky a prevencia COVID-19, lieky na liečbu onkológie a iných ochorení sú hlavné oblasti práce, ktorým sa venujú tisíce lekárnikov po celom svete. A tieto oblasti sa dnes považujú za jednu z najsľubnejších investičných príležitostí.

Investície do akcií farmaceutických firiem sú zaujímavé kvôli trom dôvodom:

1. Rekordná ziskovosť popredných spoločností (napríklad Moderna, Pfizer, Novavax alebo Johnson & Johnson) – od 11 do 27 % ročne.

2. Jednoduchý vstup na investičný trh (akcie, CFD kontrakty), a to aj prostredníctvom ETF fondov.

3. Dynamika farmaceutického trhu vďaka výskumu, rozširovania pobočiek a pravidelnom vyrábaní nových liekov alebo vakcín.

Lídri na farmaceutickom trhu a špecifiká týchto akcií

Ziskovosť akcií akejkoľvek farmaceutickej spoločnosti závisí od troch hlavných faktorov:

1. Inovačný vývoj realizovaný skupinou farmaceutických spoločností alebo ich jednotlivými pobočkami.

2. Návratnosť výroby liekov a iných vynálezov značky prezentovaných na svetovom trhu.

3. Ochrana spoločnosti, jej duševného vlastníctva a rozvoja pred vonkajšími faktormi: krádež, plagiátorstvo a falšovanie.

Samostatne je takmer nemožné pochopiť zvláštnosti farmakológie a farmácie. Investorom z celého sveta sú preto k dispozícii rôzne fondy, služby správy trustových (aktívnych) účtov prostredníctvom špecializovaných fondov, ako aj poradenstvo pri nákupe cenných papierov farmaceutických spoločností. Dá sa to považovať za jeden z faktorov úspešnej investície.

Na trh môžete vstúpiť aj prostredníctvom ETF fondov, z ktorých napopulárnejšie sú International Health Care SPDR Fund (symbol XLV) a iShares Biotechnology (symbol IBB). Výkonnosť týchto fondov bola v uplynulom roku okolo plus 22 – 25 %.

Zlaté pravidlo diverzifikácie (rozdelenie investičného portfólia) je relevantné aj pre investície do farmakologického vývoja. Nie je možné so 100%-tnou istotou predpovedať, akú úroveň zisku vykážu spoločnosti ako Usana Health, Abbvie, Bayer či Moderna, nehovoriac o indexoch nových spoločností či startupov.

Rovnomerným rozdelením kapitálu do viacerých farmaceutických akcií alebo investovaním do ETF fondov dokážete skvele diverzifikovať svoj kapitál a ľahšie zvládnuť prípadné obdobie nepriaznivého vývoja alebo „krachu“ niektorej spoločnosti.

tristate