Váš kompletný sprievodca alergickej nádchy

Pozadie
Alergická rinitída je potenciálne oslabujúci stav, ktorý je pravdepodobne bežnejší ako si myslíte. Viac ako 1 z 10 ľudí trpí alergiami a častejšie než nie je nos jednou z hlavných postihnutých oblastí.

Termín alergická rinitída označuje stav spôsobujúci zápal výstelky nosa a dutín, v ktorom je základný problém spojený s alergiou. Najčastejšie alergie sú peľ, roztoče v domácnosti, chlpy zvierat a plesne. Je zriedkavé, ak potraviny spôsobujú rinitídu, okrem zriedkavých stavov, ako sú syndróm alergie na peľ a alergia na salicylát s intoleranciou na aspirín.

príznaky
Symptómy alergickej rinitídy môžu mať veľký vplyv na každodenný život. Zápal spôsobuje opuch nosovej výstelky, čo vedie k upchatiu nosa, často striedavo zo strany na stranu kvôli nosnému cyklu. Blokovanie môže byť veľmi frustrujúce počas dňa, najmä keď robíte cvičenie, ale je najviac nepríjemné v noci. Títo ľudia nemôžu nájsť pohodlnú pozíciu na ležanie, pretože sú tak zablokovaní a často musia dýchať ústami. To vedie k veľmi sucho v ústach a chrápanie je pravdepodobnejšie. Výsledný nekvalitný spánok vedie k únave a podráždeniu počas dňa a neschopnosti fungovať na plný potenciál.

Ďalším hlavným príznakom je nosný výtok. To je zvyčajne vodnatá a môže pochádzať z prednej časti nosa alebo dole chrbtom do hrdla. Odkvapkávanie môže byť sociálne trápne, dráždi pokožku nad horným perom, spôsobuje bolesť hrdla a vedie k chrapotu. Ak by sa výtok zmenil na žltú alebo zelenú, znamenalo by to okrem alergie aj infekciu dutín. Môžu existovať ďalšie všeobecnejšie alergické príznaky, ako sú svrbenie a slzenie očí, tlak na hrudníku a exacerbácia astmy a svrbenia kože.

Je dobre známe, že výsledky skúšok detí s sennou nádchou sa v dôsledku týchto príznakov zhoršujú. Kritické skúšky sú často naplánované vtedy, keď je počet peľov najvyšší, preto je nevyhnutné tieto deti čo najúčinnejšie zvládnuť, aby sa ich príznaky znížili na minimum.

diagnóza
S kožný prick test alergie test môže byť veľmi užitočné pri určovaní presne to, čo ste alergický na. Je veľmi rýchla, jednoduchá a spoľahlivá. V niekoľkých prípadoch urobíme krvné testy na nájdenie alergie. Po pozitívnom teste sa dá poradiť o tom, ako sa vyhnúť alergénu. Medzi príklady patrí použitie pylových vzduchových filtrov pre sennú nádchu, alebo odstránenie kobercov a záclon pre alergiu na prach. Toto však nie je vždy praktické a často bez veľkého úspechu, takže sa vyžaduje formálna liečba.

liečba
Prvým stupňom liečby je použitie anti-histamínových liekov, ktoré sa môžu užívať buď ústami alebo ako nosový sprej. Pôsobí tak, že blokuje alergickú biochemickú dráhu na zníženie zápalu. Kombinácia s nosným výplachom je účinná. Oplach čistí nos, vypláchne všetky dráždivé látky ako peľ alebo prachové častice. Orálne antihistaminiká sú obzvlášť relevantné v prítomnosti všeobecnejších alergických symptómov, ako je svrbenie kože. Ďalším krokom by bolo použitie nazálneho steroidného spreja ako protizápalového lieku.

V tejto oblasti bol menič hier so zavedením Dymista. Toto kombinuje účinný steroid a antihistamín v jednom jedinom spreji. Štúdie ukázali, že tento kombinovaný sprej je ešte účinnejší ako užívanie samostatných steroidných a antihistamínových sprejov. Občas budeme používať steroidné tablety, aby sme zabezpečili rýchlu účinnú úľavu v ťažkých prípadoch, ale tieto sa musia používať s opatrnosťou z dôvodu potenciálne významných vedľajších účinkov.

U pacientov, ktorí na tieto lieky dobre nereagujú, existuje možnosť imunoterapie. To zahŕňa modifikáciu imunitného systému, takže sa stanete de-senzibilizovaní na alergén a už nebudete mať alergickú reakciu. Účinne „vylieči“ alergiu. To sa vykonáva buď séria injekcií alebo kvapky pod jazyk. V niekoľkých zložitých prípadoch môže byť chirurgický zákrok účinný na zníženie upchatia nosa odstránením niektorých najviac opuchnutých častí nosa v postupe známom ako turbinoplastika.

záver
Alergická rinitída ako veľmi bežný stav, ktorý môže mať vážny vplyv na každodenný život detí a dospelých. Môže spôsobiť narušenie spánkových vzorcov, čo vedie k únave. To môže následne ovplyvniť ich schopnosť pracovať efektívne a znížiť výkon.

Existuje mnoho možností liečby pre tento stav, takže pacienti musia byť vedomí, že ich príznaky môžu byť zlepšené. Postupný prístup je zvyčajne najlepším spôsobom vpred, počnúc zabezpečením správnej diagnózy. Dôležité je tiež vyhnúť sa situáciám, ktoré vás vystavia alergénu a užívať lieky v prípade potreby.

tristate