14. novembra 2019
Predchádzajte rakovine prsníka
Ak hľadáte informácie o ochrane proti slnečnému žiareniu online, čoskoro zistíte, že ľudia spochybňujú ich bezpečnosť. Zvyčajne sa jedná o retinyl palmitát, oxybenzón a nanočastice. Viem, aké dôležité je mať dôveru v bezpečnosť liekov a kožných produktov, a tak som preskúmal každú z týchto zložiek, aby som zistil, či existuje nejaký vedecký základ pre tieto obavy.
Retinyl palmitát
Retinyl palmitát je derivát vitamínu A, ktorý sa prirodzene nachádza v koži. Niektoré štúdie naznačujú, že retinyl palmitát vytvára voľné radikály, keď je vystavený ultrafialovému (UV) žiareniu. Voľné radikály môžu podporovať zápal a rozvoj rakoviny v tele. Štúdia často uvádzaná na podporu tejto štúdie sa však uskutočňovala u bezsrstých myší (ktoré už majú vyššie riziko rakoviny kože) a retinylpalmitát sa študoval iba izolovane.
V reálnom živote, keď sa používa opaľovací krém s obsahom retinyl palmitátu, antioxidanty prítomné v tele (napr. Vitamín C) neutralizujú všetky voľné radikály, ktoré sú generované. , V skutočnosti používame iné zlúčeniny obsahujúce vitamín A (retinoidy) na prevenciu rakoviny kože.
oxybenzon
Oxybenzón je chemický filter nachádzajúci sa na opaľovacích krémoch, ktorý je podobný estrogénu. Objavili sa obavy, že môže interferovať s hladinami hormónov u ľudí. Toto pochádza najmä zo štúdie na potkanoch, ktorá sa uskutočnila pred takmer 15 rokmi, kde boli kŕmené vysokými hladinami oxybenzónu. Existuje veľký rozdiel medzi aplikáciou oxybenzónu na ľudskú kožu a orálnou konzumáciou oxybenzónu u potkanov. Hoci oxybenzón môže byť človekom absorbovaný, neakumuluje sa a vylučuje sa.
Neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že oxybenzón na opaľovacích krémoch je nebezpečný pre ľudí v používaných koncentráciách.
nanočastice
Nanočastice sú malé častice, ktorých veľkosť je jedna miliardtina. Fyzické opaľovacie krémy, ako je oxid titaničitý a oxid zinočnatý, sa môžu premeniť na nanočastice, aby boli kozmeticky príťažlivejšie, než aby mali hustú bielu pastu namočenú na koži. Niektorí sa obávajú, že nanočastice sa môžu absorbovať do kože, čo spôsobuje poškodenie.
V skutočnosti, štúdie ukazujú, že nanočastice sú absorbované len vrchnou vrstvou odumretých kožných buniek a nie živým tkanivom. Okrem toho samotné častice majú sklon k zhlukovaniu, takže miera absorpcie je nižšia, než sa očakávalo. Nanočastice by sa nemali báť a sú bezpečné na používanie.
Ultrafialové žiarenie dokázané nebezpečenstvo
Vieme, že takmer 90% prípadov rakoviny kože vzniká v dôsledku vystavenia ultrafialovému žiareniu a opaľovací krém je jednou z kľúčových metód ochrany pokožky.
Neopodstatnené tvrdenia týkajúce sa ochrany proti opaľovaniu môžu viesť k tomu, že sa ľudia vyhnú použitiu a spôsobia dlhodobé poškodenie kože. Preto je dôležité rozptýliť mýty a podporovať zdravé správanie na slnku. Nie je dôvod vyhnúť sa týmto produktom na základe súčasných dôkazov.
Používa falošný tan bezpečné, alebo je to plná chemikálií?
Použitie falošného opáleného výrobku je podstatne bezpečnejšie ako ležanie na slnku alebo v opaľovacej kabíne, z ktorých obe fungujú tak, že vás vystavia UV žiareniu, ktoré poškodzuje pokožku a zvyšuje riziko rakoviny kože.
Mnoho falošných opálených výrobkov, ktoré sa používajú ako pleťové vody, spreje alebo obrúsky, obsahuje látku nazývanú dihydroxyacetón (DHA), ktorá priamo stmavuje pokožku. Dôkazy, ktoré naznačujeme, že DHA je bezpečná v koncentráciách používaných pri falošnom opálení, je však potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, aby sa zabránilo vdýchnutiu alebo prehltnutiu, alebo aby sa nedostali do očí – najmä pri použití sprejov.
Použitie falošného opálenia poskytuje len minimálnu ochranu na slnku, ale tak by sa mal stále používať širokospektrálny slnečný krém.