T

Taj-či
je to čínska liečebná metóda,ktorá spočíva v predvádzani radu pôvabných polôh, ktoré prechádzajú plynule jedna do druhej. Je to  jemné  bojové umenie, založené na sérii pomalých kruhových pohybov pôsobiacich na telo a na duševný, emocionálny stav. Jeho cieľom je zbystiť postreh a sústredenie. Pohybu uvoľňujú skrátené svaly, uvoľňujú kĺby a zmierňujú celkové napätie. Taj-či ponúka príjemná, nenáročné cviky vhodné pre každého.

Tampón
je to zmotaná vata, gáza či iný materiál, schopný absorbovať (nasať) tekutý materiál. Používa sa k zastaveniu krvácania, vyplnenia dutín a k ich vyčisteniu od krvi alebo iných tekutín (sekrétov).

Tehotenstvo, Gravidita, Gestácia
je to obdobie medzi počatím (koncepcia) a narodením dieťaťa. Priemerná doba je 10 "lunárnych" mesiacov (t.j. 9 kalendárnych): 40 týždňov alebo tiež 280 dní od 1. dňa poslednej menštruácie. Behom tehotenstva sa z bunky (zygoty) vyvinie zrelý plod (novorodenec). Na tehotenstvo najčastejšie upozorní vynechaním menštruačného krvácania, po ktorom sa urobia testy umožňujúce potvrdenie alebo vyvrátenie tehotenstva. Tehotenstvo pozostáva z troch časti (trimestre). V organizme matky dochádza k zmenám v krvnom obehu, v trávení, hormonálnom systéme, zvyšuje sa riziko zubného kazu, psychických zmien ai.

Telarché
je to začiatok vývoja ženského prsníka, ktorý nastáva v puberte.

Telesná teplota
teplota sa meria v podpazuší, pod jazykom alebo v konečníku. Teplota tela je v rozmedzi 36,3-36,7 stupňa, pri 37 stupňoch je to zvýšená teplota. Ak je hodnota vyššia ako 37 stupňov hovoríme o horúčke.

Tenké črevo, Intestinum tenue
dokončuje trávenie všetkých živín. Tenké črevo je 4 až 5 m dlhé a 3 až 3,5 cm široké. Jeho sliznica tvorí mnohé riasy a obsahuje mnoho jemných výbežkov – klkov. Do začiatočnej časti tenkého čreva, dvanástnika (duodenum), priteká šťava z podžalúdkovej žľazy a žlč. Žliazky sliznice tenkého čreva produkujú črevnú šťavu.

Teratológia
je to veda,ktorá sa zaoberá vývinom orgánov.

Testosterón
je mužský pohlavný hormón (androgén), vznikajúci v Leydigových bunkách vo vajciach.

Tetanus
je to akútne ochorenie nervového systému. Vzniká ako komplikácia poranení, omrzlín a popálenín. Prejavuje sa bolestivými kŕčmi žuvacieho svalstva, neskôr svalstva celého trupu, pri plnom vedomí pacienta. Frekvencia záchvatov sa postupne zrýchľuje, nastáva obrna dýchacích svalov, udusenie a smrť. Úmrtnosť pri tetane je takmer 50%. Pôvodcom nákazy je baktéria Clostridium tetani. Baktéria sa vyskytuje v črevnom trakte viacerých druhov zvierat (kone, ošípané, ovce, hovädzí dobytok). Výkalmi sa dostáva do pôdy, v ktorej vytvára spóry, prežívajúce desiatky rokov. Do organizmu sa dostáva poranenou kožou, prenáša sa aj kontaminovanými nástrojmi, ktoré spôsobia poranenia kože.

TK, KT, Krvný tlak
je to tlak krvi vypudzovaný srdcom, meria sa najčastejšie manžetou na lakti alebo v zápästí. Systolický tlak je maximálny tlak pri zmrštení srdca, diastolický tlak je minimálny tlak krvi pri ochabovaní srdcového svalu. Priemerná hodnota je 120/80

Tkanivo
je to skupina podobných buniek s určitou funkciou v organizme

Toxikologické vyšetrenie
najčastejšie sa odoberá na toto vyšetrenie moč pri podozrení na možnosť otravy alebo užitie drog.

Toxoplazmóza
u človeka sa prejavuje v dvoch klinických formách. Vrodená forma je častou príčinou potratov, pôrodov mŕtveho plodu alebo poškodeného plodu s poruchami zraku, sluchu, rozštepmi a retardáciami. Pri získanej forme sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, zdurením lymfatických uzlín, postihnutím zraku. Inkubačný čas je neznámy. Toxoplazmózu spôsobuje prvok Toxoplasma. Zdrojom nákazy sú hlavne mačky, zajace, psy, ošípané, hovädzí dobytok, sliepky a holuby.

TPHA, Treponema pallidum hemoglutinačný test
jedná sa o skríningové vyšetrenie na syfilis.

Transexuál
je to jedinec, u ktorého sa rozchádza jeho identita s telesnou pohlavnou príslušnosťou.

Transexualizmus, Transexualita
je to porucha sexuálnej identifikácie, keď sa biologicky normálny muž cíti byť ženou a žena mužom. Má pocit, že jeho duša je uveznená v nesprávnom tele. Lieči sa chirurgicky.

Transvestita, Crossdresser
je to muž, ktorý sa prezlieka za ženu.

Transvestizmus, Transvestitizmus, Crossdressing
je to obliekanie oblečenia druhého pohlavia.

Tráviacia sústava
je tvorená orgánmi tráviacej rúry a pomocnými žľazmi. Tráviacu rúru tvorí: ústna dutina (cavum oris), hltan (pharynx), pažerák (oesophagus), žalúdok (gaster), tenké črevo (intestinum tenue) a hrubé črevo (intestinum crassum). Najväčšie žľazy tráviacej sústavy sú pečeň (hepar) a podžalúdková žľaza (pankreas). V ústnej dutine sú pomocné slinné žľazy.

Trofoblast
je to tkanivo ľudského zárodku,ktoré sa podieľa na tvorbe placenty.

Trombóza
ide o vytvornie krvnej zrazeniny, ktorá úplne alebo čiastočne vyplní vnútro žily. Akútne nebezpečenstvo predstavuje, keď sa dostane do pľúcnej tepny (embólia), niekedy končí smrteľne

Trombóza turistickej triedy
v dôsledku stiesnených podmienok pri sedení a kvôli dlhému sedeniu bez pohybu pri dlhších cestách lietadlom hlavne v turistickej triede môže predovšetkým u rizikových pacientov dôjsť k trombóze žíl na nohách.

Tuberkulóza
býva zväčša chronickým ochorením, postihujúcim hlavne pľúca, lymfatické uzliny, kosti, kĺby, črevný trakt, mozgové obaly, pohlavné orgány, kožu a oči. Pľúcna forma tuberkulózy sa prejavuje bolesťami v hrudníku, kašľom, vysokými teplotami a oslabením celého organizmu. Inkubačný čas sa pohybuje v rozmedzí 10 dní až 3 mesiacov. Pôvodcom je baktéria Mycobacterium tuberculossis. Choroba sa prenáša z chorého človeka alebo zvieraťa, najmä inhaláciou, ale aj konzumovaním konatminovaj potravy.

Tularémia
označovaná je aj ako zajačia choroba. Ochorenie je sprevádzané pocitom mrazenia, hoci má človek zvýšenú teplotu, bolesťami svalov a hlavy. Môže sa prejaviť aj ako kožný vred so zdurením uzlín, ako zápal pľúc alebo ako črevná forma so zväčšenou pečenou a slezinou. Inkubačný čas je spravidla 1-10 dní. Pôvodcom tularémie je baktéria Franciscella tularensis. Zdrojom nákazy sú drobné hlodavce a zajace, srny, jazvece, psy, hydina. Prenos sa uskutočňuje kontaktom a krvnou cestou do kože, inhaláciou kontaminovaného vzduchu a konzumáciou kontaminovaných potravín.

Tumor
je to nádor, nezhubné alebo zhubné bujnenie buniek.

Týfus
začiatok ochorenia je náhly, s prudkými bolesťami hlavy, vysokými teplotami a triaškou. Medzi 4. – 6. dňom sa na koži trupu a končatín objavia škvrny veľké až do 1 cm. Často býva poškodený aj srdcový sval a sluch. Inkubačný čas je 6 -21 dní. Pôvodcom nákazy je Ricketsia prowazekii. Škvrnitý týfus sa prenáša krvnou cestou, vdýchnutím a kontaktom cez spojivky.

Pathox Services Asociacia Nemocnic Slovenska SUI eTechnology Ordinuj.SK